Av Pazarım
 
 
  Anasayfa  |  Yeni Ürünler  |  İndirimdekiler  |  Sepetim  | Müşteri Hizmetleri |  Bize Ulaşın | Hesap Numaraları
E-posta : Şifre : Üye Ol Şifremi Unuttum
KARGO TAKİPKARGO TAKİP KAMPANLAYALI ÜRÜNLERArayın, Kapınıza Gelsin
TELEFONLA SİPARİŞ
0 262 344 39 77
İNDİRİMLİ ÜRÜNLERUcuzluktan Yararlanın!
İNDİRİMLİ ÜRÜNLER
ALIŞVERİŞ SEPETİMKeyifli Alışverişler!
ALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetiniz boş
Sosyal medya hesaplarımız
Tuzlu Su Balıklarını Tanıyalım.Denizlerimizde yaşayan av balıklarımızın özelliklerini , genel avlanma tekniklerini ve bilinen pişirme tekniklerini bu bölümde bulabilirsiniz.
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Av Pazarım
Tuzlu su balıkları


AKYA ( Lichia amia)(ing:Leerfish)
   
Akya tek veya küçük sürüler halinde yaşayan ve avı en zor bir o kadar da heyecanlı balıklardan birisidir.Türkiye sularında genelde Akdeniz, Ege seyrek olarak Marmara denizi girişinde yaşamaktadır.Akya nın diğer yöresel isimleri “hanımbalığı” “pulsuz” “çıplak” ve Kıbrıs ta “avcı” olarak bilinir.Bedeninde neredeyse hiç pul bulunmaması nedeni ile bu gibi isimler ile anılmaktadır.
 
Ortalama uzunluğu 50-100 cm ağırlığı ise 30-45 kg dır.Boyu 1,5 metreden ağırlığı ise 60 kilo ve üzeri olanlara da rastlanmıştır.Genelde
kıyıya yakın kısımlarda dibi kırma taşlıklı ve kayalıklı sularda avlanır.En sevdiği yem küçük balılar, yumuşakçalar dır.
Çok yırtıcı bir balık olan akya balık sürülerine acımasızca saldırmasıyla Lüfer i andırır.Son derece çevik, kıvrak ve atik bir balıktır.Aniden
sağa sola ileri ve derine hamleler yapar bu nedenle her amatör olta balıkçısının hayalini kurduğu bir balıktır.
 

Üreme dönemi nisan ayı başlarından haziran ortalarına kadar sürer.Ülkemiz sularında Akya olarak adlandırılan 6 türü bulunmaktadır.

Akya eti lezzetli bir balıktır.En bilinir pişirme sistemi akya şiş tir ve Akdeniz , ege de pahalı restoranlarda bolca servis edilmektedir.
Ayrıca kafasından çorba ve galeta ununa batırılmış etinden ise tava yapılmaktadır.
Avı en zor balıklardan birisi olan Akya, amatör balıkçıların düşlerini süsleyen bir balıktır.Akdeniz ve ege de , kıyıdan ve tekneden kaşık
ve yemli balıkçılığı yapılan Akya nın avı zor, sabır isteyen zahmetli bir o kadar da keyiflidir.Akya avında seçilen makbul balık malzemeleri kıyıdan yapılacak avlarda surf kamış, ani darbe ve esnemelere dayanıklı 0,35 mm – 0,45mm arası misina.10 cm – 15 cm boyutlarında sahte balık veya kaşık, olta makinesi ise 60 veya 70 lik büyük boy yüksek devirli ve kalama kuvveti olan makineler seçilir.En fazla sabah erken saatlerde aktiftir.Yem olarak bölgede bulunan parlak ve beyaz balıklar gümüş, zargana ve istavrit gibi balıklar en fazla rağbet ettiği yemdir.İmkan varsa bu gibi yem balıklarını canlı takmak daha iyi sonuçlar verebilir.Tekne den avcılığında sırtı (jig) avcılığı yapılır.
 
Geçmiş dönemler de fazla ve bilinçsize avlanması nedeni ile koruma altına alınması gereken ve amatör balıkçılıkta avlanma limitlerine
ve ölçülerine uyulması gereken bir balıktır.


BEYAZ SOKAR ( Siganus Rivulatus)(ing:Marbled spinefoot)
 
Türkiye kıyılarında ege ve Akdeniz de yaşar.Aslen Kızıldeniz göçmeni olan bir balıktır.Sırt ve göğüs yüzgeçlerinde bulunan
dikenler de zehir bulunur.Bu zehir ilk temasta ağır sancılara neden olur, bazen de küçük yaralar oluştururlar.Bu nedenle iğneden alınırken dikkatli olunması gerekmektedir.
 
Beyaz sokar kayalık zeminlerde kıyıdan 2 metre derinlikten 60 metreye kadar olan derinliklerde yaşamaktadır.En fazla 40 cm kadar büyür.Temmuz ve ağustos ayları arasında yumurtlar.Yaklaşık 2 yaşında 14-15 cm boyunda cinsel olgunluğa ulaşır.
 
En fazla Türkiye nin güney kıyılarında avcılığı yapılır ve Kuzey Kıbrıs ta avcılığı revaçtadır.Yem olarak küçük deniz kabukluları ve hamur kullanılır.Avcılığında kullanılan balık malzemeleri genellikle teleskopik göl kamışlarıdır.Avlak yerinin derinliğine göre 5 – 6 veya 7 metre uzunluğunda ki oltalar kullanılır.Beyaz sokar kaya aralarında ve resiflerde sürüler halinde yaşadığından yemede sürüler halinde saldırır.Bu nedenle olta sürekli avcının elinde olacağından kullanılacak kamışların hafif teleskopik karbon kamışlar tercih edilir.Misina olarak 0,18mm – 0,25 mm arası misina kullanılır.Avcılığı genelde şamandıralı yapılır ve 1 ila 3 gr arası hassas şamandıralar seçilmelidir.İğne ise 10 no ila 13 no arası kullanılır.Yine teleskopik düz oltalar ile üçlü iğne kullanılarak çarpma şeklinde avcılığı yapılabilir.
 
ÇİPURA ( Sparus Aurata)(ing:Gilthead seabream)

 
Lezzeti nedeniyle Türkiye nin en beğenilen balıkları arasında yer alan Çipuranın büyüğüne “hirisof” küçüğüne de “lidaki” denir.Ortalama boyu 20 cm ila 50 cm arasındadır.İrileri 6 – 7 kg ağırlığa kadar ulaşır.Ege ve Akdeniz in yanı sıra seyrek olarak marmara denizinde ve seyrek olarak Karadeniz de görülür.
 
150 metre derinliğe kadarki suların kumlu ve çamurlu zeminleriyle, deniz çayırlarında yaşarlar.En temel besin maddeleri sülünez, sübye, karides, çağanoz, çeşitli deniz kabukluları, yengeç, deniz kurdu,mamun,sardalye ve çamukadır.Diş ve çene yapıları çok kuvvetli olduğundan midye, istiridye ve pavurya gibi deniz kabuklularını kolayca yiyebilir.
 
Çipura Ege de kasım ve şubat aylarında Akdeniz de ise ekim ve aralık arasında üreme yapar.Erkekler 1-2 yaşında cinsel olgunluğa ulaşırken dişiler 2-3 yaşında ulaşır.Çipura Karadeniz de gözükebilmesine rağmen yumurta bırakmaz.
 
Türk mutfağının en özel balıklarından çipuranın ızgarası, buğulaması ve tavası çok lezzetlidir.
 
Çipura avında çift köstekli iskandil ve uzun köstekli dip sürütmesi şeklinde veya dip mantarlı takımları ile kıyıdan balıkçılığı yapılmaktadır.Yem olarak sülünez, sübye, karides , ahtapot, çağanoz, deniz kurdu ve mamun tercih edilir
 
ÇİZGİLİ İSPAROZ ( Cervinus Cervinus)(ing:zebra seabream)
 
 
Atlas okyanusu göçmeni olan bu tür Türkiye kıyılarında Ege ve Akdeniz de yaşar.Parça kayalıklı çamurlu zeminlerde yaşar.Boyu 20 cm
ila 55 cm arasındadır.Dudakları oldukça kalın olduğundan geniş pala düz ağız ve keskin iğneler tercih edilir.Vücudu gümüş gri- sarımsı
ve beş adet koyu renkli dik şerit bulunur.
 
Ocak ve nisan ayları arasında ürerler.Zor yakalanmasına ve seyrek rastlanmasına rağmen ekonomik değeri yüksektir.Üçlü iskandil takımları ile, el oltası ve mantarlı dip takımları ile avcılığı yapılmaktadır.Yem olarak başlıca karides, mamun gibi deniz kabukluları ve kum solucanı kullanılır.
 
DERE PİSİSİ ( Platichthys Fleus Luscus)(ing:flounder)

 
Bir deniz canlısı olasına rağmen zaman zaman tatlı sulara girip dere ve nehirlerin deniz yakın kısımlarında yaşadığından Türkiye de dere pisisi olarak adlandırılır.Ülkemiz sularında Karadeniz, marmara ve ege de rastlanır.Ama esas olarak bir Karadeniz balığıdır.
 
Zemini kumluk ve çamurlu kısımlarda kıyı ve 200 metre derinliğe kadar yaşayabilir. Ortalama boyu 20 cm ila 60 cm dir.En fazla 15 yıl yaşarlar.Soğuk suları seven dere pisisinin üreme mevsimi de kış aylarıdır.Ocak ve mart ayları arasında 5 ila 25 metre derinliklerde yumurta bırakır ve yumurta bıraktıktan sonra yaklaşık 10 gün iyi av verir.
 
Etçil olan Pisi dipte yaşayan küçük balıklar, yumuşakçalar ve küçük kabuklular ile beslenir.Eti diğer pisi balıkları kadar lezzetli olmamasına rağmen bölgesel olarak tercih edilen bir balıktır.Kıyı balıkçılığında alt üst iskandil takımları ile avcılığı yapılır.
 
EŞKİNA ( Sciane Umbra)(ing:Brown meagre)

 
Türkiye nin tüm sularında bulunan Eşkina yöresel bazı isimlerle “kaya levreği” “işkina” “mavruşgil” ve taş balığı olarak anılır.Ortalama
boyu 20 cm ila 45 cm arasında ağırlığı ise 400 ila 700 gr arasındadır.Azami büyüklüğü 75 cm ağırlığı ise 3,5 – 4 kg olanlara rastlanmıştır.
 
Eşkina tamamen kayalık, resifli, bol oyuk ve mağaralı bölgelerde sürülerhalinde yaşamını sürdürür. Genellikle 100 metreye kadar olan midye kaplı kayalık bölgelerde, taş mendireklerde yaşamasına rağmen 2-3 metre derinliğinde ki kayalık bölgelerde dahi yuvalanabilir. Avlanmaya sadece hava karardıktan sonra çıkan eşkin anın en fazla sevdiği yem karides, boru kurdu ve mamun dur.Bölgesel olarak küçük deniz kabukluları ve küçük balıklar ile de beslenir.(özellikle küçük kaya balıkları)
 
Ege ve Karadeniz de yaşayan Eşkina lar Ekim ayından sonra marmara denizine göç eder, ilk baharın gelmesi ile tekrar ege ve Karadeniz e göç ederler.Üreme dönemleri mart ta başlar ve ağustos sonuna kadar devam eder.Kıyı balıkçılığında üçlü iskandil takımı ile, tek zokalı el oltası ve dip mantarlı olta takımları ile avcılığı yapılır.
 
Avrupa da denize kıyısı olan ülkelerde koruma altındadır.Ülkemizde de bir dönem ticari ve sportif olarak avlanması yasaktı ancak uzun zamandır serbesttir.
 
GELİNCİK ( Gaidropsarus Mediterraneus)(ing Rocklingpean)
 
 
 

            Adını karada yaşayan gelincik isimli hayvana benzemesinden, onun gibi yırtıcı olmasından ve geceleri avlanmasından alır.Marmara ve Karadeniz de bol miktarda görülür.Ortalama boyu 20 cm dir 40 cm e kadar büyüyebilir. Gelincik kayalık zeminlerde tek başına yaşayarak bu bölgelerde avlanır. Temel gıdası kendinden küçük balıklar ve deniz kabuklularıdır.Küçük yengeçleri de çok sever.

            Eti beyaz ve yağsızdır.Bu yüzden çok lezzetlidir.Çakal eriği ile yapılan yemeğine Musevi kesim çok rağbet eder.Avcılığı akşam hava kararması ile ikili veya üçlü dip takımları ile yapılır.Yem olarak tavuk göğsü ve karides kullanılır.
 
ISKARMOZ ( Sphyraena sphyraena)(ing barracuda)
 

 
 
 

Ege ve Akdeniz de bol bulunmasına rağmen Karadeniz ve marmara da nadiren rastlanır.Diğer isimleri barkuda ve turnabalığı dır.Ortalama boyu 40 ila 60 cm arasındadır.Gövdesi füze şeklinde olup alt çenesi üst çenesine göre biraz daha ileridedir.Çok keskin dişlere sahip olduğundan iğneden alınırken dikkat edilmesi gerekir.

            Etçil ve saldırgan bir balık türüdür.Gündüzleri sürüler halinde derin sularda geceleri ile sığ sularda avlanırlar.Kendisinden küçük balıklar ile beslenir.Bazı kişiler barakudaların saldırdıkları sürüyü yeteri kadar beslendikten sonra sığ sulara sürüp burada gurup halinde nöbet beklercesine küçük balık sürülerini beklediklerini anlatır.Tüm barakudalar koku yerine tamamen görme yeteneği ileavlanır ve bu duyusu çok gelişmiştir.Ülkemiz sularında iki yerel iki de Kızıldeniz göçmeni olan 4 tür Iskarmoz türü bulunmaktadır.Eti beyaz ancak çok lezzetli değildir.Aşırı çevik ve hızlı olması sportif balık avcılığını cazip kılmaktadır.Olta ile avı çok zevkli ve heyecan vericidir.En verimli avı ise rapala ile gerçekleşir.

 
 
 

Güncellemelerimiz devam edecektir.....

 
 
 
 
 
 
 
  Gizlilik ve Güvenlik | Site Haritası | Müşteri Hizmetleri | Bize Ulaşın   İade Şartları | Sipariş ve Teslimat | Havale Bildirim Formu
   
   
Bu sitede yer alan görsel ve yazılı içerik
Avpazarim.net tarafından sağlanmıştır. Her hakkı saklıdır. 2010 ©
Web tasarım  marjin.net